Vides pieejamība pilsētvidē un dabā – Kristiansanna, Norvēģija
Dabas takas
6. December 2024
Visi jaunumi
No 25. līdz 29.11.24. Kurzemes plānošanas reģiona pārstāvji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kristiansannu, Norvēģija, kur, cita starpā, iepazinās arī ar vides pieejamības un iekļaujoša tūrisma veicināšanas pasākumiem.
Pieredzes gūšana dabas taku pieejamībā
Vizītes laikā devāmies vairākos pārgājienos, tostarp, ar Norvēģijas brīvprātīgo organizācijas “Norwegian Leisure and Tourism” pārstāvjiem, kurā aktīvi darbojas seniori, gan palīdzot uzturēt savā apkārtnē esošās dabas takas, gan vienlaikus – regulāri paši takojot, nūjojot un organizēt pārgājienus, tādējādi uzturot sevi un savu veselību labā fiziskā formā.
Norvēģijas takas ir ārkārtīgi daudzveidīgas – gan fiziski izaicinošas, ar stāviem kāpumiem uz klinšainām virsotnēm, gan ērtas un līdzenas – tā, lai būtu pieejamas visiem. Jāuzsver, ka Norvēģijā, cilvēki, kas pārvietojas riteņkrēslā, dabā dodas ar cita tipa riteņkrēslu, nekā to, ko izmanto ikdienā pilsētvidē, un arī valsts atbalsta divu tipu riteņkrēslu iegādi. Braukšanai dabā izmantojami riteņkrēsli (sk. pievienotajos attēlos) ir elektriskie, tie ir izturīgāki, ar lielākiem riteņiem un spēj pārvarēt gan stāvākus kāpumus un kritumus, gan atsevišķus nelielus šķēršļus – lielākus akmentiņus un saknes. Līdz ar to tas paver daudz plašākas iespējas būt dabā un izbraukt vairāk takas.
Jāuzsver, ka Norvēģijā, līdzīgi kā Somijā, pie takām ir izbūvēti nelieli, taču ļoti gaumīgi namiņi – gan īsai atpūtai ceļā, lai vienkārši atpūstos un ieturētu līdzpaņemto maltīti, gan nakšņošanai. Pavisam Kristiansannas apkārtnē ir 25 šādi namiņi un daļa no tiem ir arī pieejami apmeklētājiem ar kustību traucējumiem.
Norvēģijas pieeja universālajam dizainam
Tikšanās ar Norges Handikapforbund Agder (NHF Agder) pārstāvjiem sniedza ieskatu, kā pielāgot dabas takas un brīvā laika aktivitātes cilvēkiem ar invaliditāti. NHF Agder iniciatīvas ietver taku drošības uzlabošanu un informatīvo materiālu izstrādi, lai veicinātu iekļaušanu un vienlīdzību.
Norvēģijas pieeja vides pieejamībai balstās uz vairākiem principiem – atbilstoša projektēšana, regulāra objektu, teritoriju apsekošana, lai pārliecinātos par atbilstību pieejamības prasībām, informācijas nodrošināšana. Tika uzsvērts, cik būtiski ir vietējo organizāciju, tādu kā NHF Agder, piedalīšanās plānošanas procesos pašvaldībā, palīdzot ar padomu, kā veidot visiem pieejamu infrastruktūru un pakalpojumus savā apkārtnē.
Pilsētvides pieejamība Kristiansannā
Kristiansannā uzsvars tiek likts uz universālo dizainu, kas nodrošina, ka publiskās telpas ir pieejamas visiem. Pilsētas galvenajās ielās ir ierīkotas vadlīnijas, kas palīdz orientēties cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Papildus tam gājēju pārejas bieži ir aprīkotas ar skaņas signāliem, lai informētu par luksoforu statusu, un seguma reljefā tiek iestrādāti taktili marķējumi. Kas būtiski – līdzīgi kā daudzās vietās Zviedrijā – arī šeit ieejām veikalos, frizētavās un jebkurās citās publiskās vietās, izmanto nevis ierastās rampas, bet paceļ visu ielas daļu, kas ir lielisks universālā dizaina izmantošanas veids, jo ieeja netiek speciāli pielāgota atsevišķām cilvēku grupām, bet viens un tas pats ieejas veids ir ērti izmantojams ikvienam.
Peldvietu pieejamība
Kristiansanna atrodas jūras krastā un pilsētā ir vairākas pieejamas peldvietas, kas nodrošina cilvēkiem ar kustību traucējumiem iespēju ērti baudīt ūdens aktivitātes. Ir ierīkotas laipas ar margām, kas droši ieved ūdenī, kā arī pieejamas pārģērbšanās kabīnes. Tas veicina ne tikai dabas pieejamību, bet arī sekmē aktīvu un iekļaujošu dzīvesveidu.
Vērtīgas atziņas
Norvēģijas pieredze atklāja, cik būtiska ir vietējās kopienas iesaiste un brīvprātīgo aktīvistu darbs savas apkārtējās vides sakārtošanai, uzturēšanai, pasākumu organizēšanai. Tas ļauj gan uzlabot vides pieejamību, gan sociālo iekļaušanu, gan veicina reģiona attīstību un ļauj ne tikai daudzas lietas izdarīt daudz ātrāk un efektīvāk, bet arī nedaudz atslogo pašvaldības budžetu.
Tajā pat laikā redzējām, ka arī Norvēģijā ne visi piemēri ir ideāli – piemēram, redzējām arī bīstamu kāpņu klājumu, vadlīniju, kas ieved tieši žogā. Arī vietējās cilvēku ar invaliditāti organizācijas NHF Agder vadītājs norādīja, ka līdz šim ne vienmēr pašvaldība konsultējas par efektīvākajiem vides pieejamības risinājumiem, kā rezultātā, šķietami pieejams objekts – praktiski nemaz nav pieejams apmeklētājiem ar invaliditāti.
Pieredzes apmaiņas vizīte organizēta Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība. Divpusējas sadarbības fonda Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās DSF iniciatīvas “Baltijas – Ziemeļvalstu pieredzes apmaiņa brīvprātīgo kustību līdzdalībā un iekļaujoša tūrisma veicināšanā” ietvaros.
#KurzemesPlānošanasReģions #Jūrtaka #Mežtaka #VidesPieejamība #Apeirons #brīvprātīgie #PieejamsVisiem #NorvēģijasPieredze #IlgtspējīgaAttīstība #EEZGrants #EEANorwayGrantsLatvia
13 foto
Citi raksti
Visi jaunumi
Mapeirons
Iekļaušanas butaforija. Pastaiga, vērtējot mantojuma piekļūstamību
29. January 2025
Piekļūstamība ir viens no galvenajiem aspektiem, kas nosaka, vai ikviens cilvēks var pilnvērtīgi piedalīties sabiedrības norisēs, piekļūt kultūrvēsturiskajām vērtībām un izbaudīt tās kā būtisku daļu…
Mapeirons
Seminārs 23.janvārī: Iekļaujošu galamērķu priekšrocību izmantošana uzņēmumiem un iedzīvotājiem
8. January 2025
ANO Tūrisms un Eiropas Pieejamības resursu centrs apvieno spēkus FITUR 2025, lai rastu risinājumus, kā padarīt ceļošanu un tūrismu iekļaujošāku un pieejamāku. Tūrisms ir daudzu…
Mapeirons
Vides pieejamība
12. December 2024
Runājot par cilvēkiem ar invaliditāti, bieži tiek minēta frāze „vides pieejamība“. Ko tā nozīmē un kam tā svarīga? Vides pieejamība nozīmē, ka visiem cilvēkiem –…