Jauni taktilie vides risinājumi Kurzemes dabas takās
Dabas takas
12. February 2025
Visi jaunumi
Kurzemē tapuši 4 jauni vides objekti, kas būs interesanti ne tikai tūristiem un visiem dabas taku mīļotājiem, bet ir pieejami arī neredzīgajiem apmeklētājiem.
Access Routes projekta ietvaros 2024.g vasarā tika uzsākti darbi taktilo vides risinājumu izveidei vairākās Kurzemes vietās: Cieceres dabas takā Saldū, Tukuma Mālkalnā, Usmā, Grobiņā un Venstpils Būšnieku ezera takā, lai veicinātu tūrisma galamērķu pieejamību visiem.
Sevišķa uzmanība tika pievērsta inovatīvu risinājumu rašanai taktilo vides objektu izveidē, kas palīdzētu interpretēt un veidot izpratni par apkārtni un tajā sastopamajām lietām, dzīvniekiem, augiem, neredzīgajiem apemeklētājiem. Risinājumus meklējām kopā ar NVO Apeirons vides pieejamības ekspertiem, projekta partneriem un pašiem taktilo risinājumu veidotājiem, kas katrs nāca klajā ar savu redzējumu vides objektu izstrādei – biedrību Socintegra, SIA Amberfarm un SIA PinkOrange. Darba rezultātā Kurzemē esam uzstādījuši šādus jaunus taktilos objektus:
Usmas Elkraga dabas takā: taktilais Usmas ezera makets un ezerā mītošo zivju ansamblis ar 8 zivīm, kur katru zivi var gan aptaustīt, gan izpētīt teiksmām apvīto Moricsalu! Taktilās zivis un ezera maketu atradīsiet uz koka laipas tieši iepretim Moricsalai!
Venstpils Būšnieku ezera takā: taktilais ezera apkārtnē sastopamo putnu ansamblis ar 8 putniem, kurus arī – var gan aptaustīt, gan varēs ieklausīties katra putniņa dziesmā, noskanējot QR kodu ar putna balss audio. Taktilos putnus atradīsiet pie takas iepretim Briežu dārzam, netālu no jaunizbūvētās pludmales!
Tukuma Mālkalnā: 2 informācijas stendi ar taktiliem elementiem – Mālkalna dārza pļavu ziedu atveidojumiem un dārza plānu ar taku celiņu tīklojumu, kā arī audio stāstījumu. Stendus atradīsiet Mālkalna daļā aiz pieminekļa Tukuma atbrīvotājiem tuvāk uz AS “Tukuma piens” ražotnes pusi.
Cieceres dabas takā Saldū: J.Rozentāļa gleznu “Saldus dārzā”, “Ormanis” un “Faunu ģimene” taktilie atveidojumi – mākslas darbu reprodukcijas taktilajā attēlā. Gleznas atradīsiet, ejot pa Cieceres dabas taku 3 dažādās vietās. Glezna “Saldus dārzā”,kurā atspoguļota ābeļu stādīšana aiz darbnīcas, atrodas netālu no Avotu ielas tiltiņa, Cieceres dabas takas posmā pie bērnu rotaļu laukuma. Glezna “Ormanis”,kurā parādās Saldus tirgus skati, izvietota pie Cieceres upes, bruģētajā dabas takas posmā, kur gājēju ietve ved uz stāvlaukumu. Glezna “Faunu ģimene”,kurā atspoguļoti teiksmaini tēli, atrodas Kalnsētas parka asfaltētajā dabas takas posmā, pie invalīdu stāvvietas un izvietotajiem soliņiem laukuma galā – ceļš aizved līdz pat ūdenskritumam, estrādei un romantiskajiem tiltiņiem.
Drīzumā ar “Access Routes” projekta atbalstu taps vēl viens taktilais stends ar Grobiņas viduslaiku pils un tās apkārtnes 3D atveidojumu, kuru varēs apskatīt pie Grobiņas Tūrisma informācijas punkta Dzērves laukumā iepretim viduslaiku pilsdrupām. Aicinām visus apmeklēt Kurzemes dabas takas un jaunos objektus!
Projekta aktivitātes tiek īstenotas ar Interreg Igaunijas-Latvijas programmas 2021.-2027.gadam atbalstu.
11 foto
Citi raksti
Visi jaunumi
Dabas takas
Interesanti maršruti Kurzemē un Vidzemē
11. February 2025
Kurzeme un Vidzeme piedāvā daudzveidīgas un pieejamas dabas takas, kas piemērotas ikvienam dabas mīļotājam. Šeit ir apkopoti interesantākie maršruti no mapeirons.eu, kas īpaši pielāgoti cilvēkiem…
Mapeirons
Iekļaušanas butaforija. Pastaiga, vērtējot mantojuma piekļūstamību
29. January 2025
Piekļūstamība ir viens no galvenajiem aspektiem, kas nosaka, vai ikviens cilvēks var pilnvērtīgi piedalīties sabiedrības norisēs, piekļūt kultūrvēsturiskajām vērtībām un izbaudīt tās kā būtisku daļu…
Mapeirons
Seminārs 23.janvārī: Iekļaujošu galamērķu priekšrocību izmantošana uzņēmumiem un iedzīvotājiem
8. January 2025
ANO Tūrisms un Eiropas Pieejamības resursu centrs apvieno spēkus FITUR 2025, lai rastu risinājumus, kā padarīt ceļošanu un tūrismu iekļaujošāku un pieejamāku. Tūrisms ir daudzu…